Andre Farmi lugu
Juriidiliselt on Andre Farm äri, majandustegevus, mis allub hetkel kehtivale, traditsioonilisele ettevõtte majandamise loogikale.
Aga PÄRISELT on Andre Farm midagi suuremat, universumi laadset. Tema on kõik ja kõik on tema. Meie jaoks. Aga ka juba paljude meie jälgijate, tarbijate, kaasaelajate, sõprade jaoks.
Algas kõik 1874. aasta aprillis, kui Suur-Kambja mõisast eraldati nelja härja, nelja päeva töö jagu maad ning selle maa ja ilma nimeks sai Andre. Andre talu. Too-aegne peremees pani kinnituseks lepingule alla kolm risti. Sellega piirdus tema tolleaegne kirjaoskus. Aga ta pani aluse millelegi oluliselt suuremale. Ta rajas oma maailmakese. Pidas pudulojuseid, haris põldu, rajas marjaaia, kasvatas lapsi. Järgmised põlvkonnad arendasid innovatsiooni laudas ja loomakasvatuses. Ja ajaloo keerdkäikudega ja vahepealsete talupidamislike pausidega on sellesama talupoja viies põlvkond taas samal maalapil, üle 100 aasta tagasi loodud maailma veelgi juurde loomas ja täiustamas.
Härgade südamed on valatud metalli ja tuksuvad mitmesaja kaupa mitme moodsa traktori kapoti all, et pea 350 ha maad saaks haritud, millel kasvatame ja varume sööta veidi üle 400 pealisele piimakarjale. 200 lüpsvat Mummukest (nii me kutsume oma lehmi) ja veidi üle 200 noorlooma, tulevast piimalehma. Igaüks neist on isiksus aga koos oleme kari, nagu kogukond või nii. Igal ühel oma osa ühise tulemuse loomisel.
Olles juba üle 20 aasta piimatootjad muutus aina painavamaks meile tunne, te Mummukesed teevad tööd aina parema piima tootmiseks aga lõpuks maandub see piim anonüümsena suures ühises piimakatlas kuskil suurtööstuses. Koos oma loomadega hakkasime otsima personaliseeritud toodet, läbi mille saame lõpptarbijani jõuda. Mummukeste ja perenaise ühised meditatsioonid ja OM-mantrate laulmised päädisid visiooniga juustust. Eesti ei ole olnud nö juustumaa aga meie soovisime nüüd viia Eesti juustu maailmakaardile, väärikana Itaalia, Prantsumaa, Hollandi, Šveitsi jt juustutraditsioonide kõrval.
Alates 2015. aasta augustist oleme juustumeistrid. Valmistame Hollandi tüüpi juustusid meie Mummukeste täispiimast. Erinevad maitsed juustule saame meile omaselt katsetades erinevate bakterkultuuride ja juustude laagerduse ajaga. Meie juust on esimene Eesti toiduaine, mis on pälvinud kõrge rahvusvahelise auhinna. Esimene 2016. aasta kevadel ja edasi ikka iga aasta erinevatel nii rahvusvahelistel kui ka kodumaistel võistlustel. Alguses oli meile rahvusvahelise žürii tagasiside oluline. Olime ju endale eesmärgiks seadnud juustumaailma taseme. Nendelt innustust saades oleme uusi juustusid arendanud. Täna on iga aastased konkursitel osalemised oluliseks tagasisideks meie juustude stabiilsuse ja kõrge kvaliteedi kohta.
Täna valmistame juustukojas 6-8 tonni juustu kuus. Oma karja piimast saaksime valmistada kuni 15 tonni juustu kuus. Ning tänaseks kitsaskohaks ei ole niivõrd juustu tegemise võimekus kui just müügi suutlikus. Paar aastat tagasi saavutasime sisemiselt kindluse, et meie juust on kõrge kvaliteediga ja seda stabiilselt. Alustasime eksporditurgude leidmise teekonda. Kuna väljaspool koduturgu ei ole me mahu poolest ehk jaeketi riiulitoode, siis potentsiaalsed koostöökontaktid on veidi personaalsemad, isiklikumad. Enne covidi aega olime alustanud ekspordiga Poola, Singapuri, vähesel määral Saksamaa. Tänaseks on jäänud Singapur, alustamas oleme koostööd USA partneriga.
Innovatsioon on geneetiliselt veres. Juba vanaisa arendas laudas tehnoloogiliselt innovatsiooni, et inimesel oleks vähem füüsilist tööd, mida saaks asendada seadmete ja masinatega. Oleme seda jätkanud. Ikka enda rõõmuks ja loomade heaoluks. Meie farmis lüpsavad lehmi ühed Eesti esimesed lüpsirobotid. Loom otsustab ise oma päevakava üle ja see on neil tõesti tihe. Söömine, piima tootmine, lüpsil käimine. Aega peab jääma ka sotsiaalseks eluks, kuna lehm on väga seltskondlik loom. Õnneks und magamiseks vajab ta vaid paar tundi ööpäevas. Ja siis veel vaja paljude külalistega suhelda, kes meie farmi külastavad ning perenaisega koos mediteerida, visualiseerida ning koos OM-i laulda.
Oleme avatud farm. Iga hetk võib tulla Mummukesi kallistama nii organiseeritud ja juhendatud ekskursioonidena kui ka täitsa iseseisvalt. Farmi juures on meil talupood, kus saab alati kõiki meie juustusid maitsta ja kaasa osta.
Meie juustude saavutused: